ZAUJÍMAVOSTI PLEMENA

Viete, že 36. prezident Spojených štátov amerických, Lyndon Baines Johnson, mal tiež bígla? A to nie jedného, ale rovno dvoch. Volali sa Him a Her (On a Ona) a často navštevovali Oválnu pracovňu v Bielom dome.

Iným slávnym bíglom je americká postavička Snoopy z komixov, ktorých autorom je slávny kalifornský kresliar Charles Schultz. Éra týchto komixov sa začala písať v roku 1950 a Snoopy v nich prežíva zábavné dobrodružstvá v divokej prírode, na púšti, i v kabíne lietadla počas 1. svetovej vojny. No až v roku 1962 sa Snoopy oficiálne stavia na labky a začína chodiť po dvoch. V komixoch ho môžeme vidieť ako športovca, lekára, právnika, spisovateľa.

Po prvýkrát sa názov bígl spomína už v 15. storočí a nájdeme ho aj u Shakespeara. Jeho pôvod nám však zostáva záhadou. Existujú až 4 teórie o vzniku tohto svetoznámeho názvu. Slovo „beagle“ môže pochádzať zo staroanglického „beagle“, od keltského „beag“, starofranúzskeho „beigh“ alebo talianskeho „piccolo“. Všetky tieto názvy znamenajú malý, čo by bíglikovi zodpovedalo. No nemožno vylúčiť ani pôvod z francúzskych slov „beénguele“ (hlasno) „briquet“ (malý lovec) či „bugle“ (zvučať).