ŠTANDARD PLEMENA BEAGLE

 
FCI č. 161 z 27.01.2011

ZEM PÔVODU: Veľká Británia
POUŽITIE: durič

KLASIFIKÁCIA FCI: skupina VI. – duriče, farbiare a príbuzné plemená; sekcia 1. – duriče

DÁTUM KONEČNÉHO PRIJATIA PLEMENA DO FCI: 26.04.1955

DÁTUM PUBLIKOVANIA PLATNÉHO ŠTANDARDU FCI: 13.10.2010

CELKOVÝ VZHĽAD: robustný, kompaktne stavaný pes, ktorý vytvára dojem životaschopného jedinca

CHARAKTERISTIKA: veselý psík, ktorého hlavnou úlohou je duriť predovšetkým zajace a to ich stopovaním. Je odvážny, odhodlaný a ostražitý, plný aktivity a životnej energie. Veľmi inteligentný s vyrovnanou povahou.

TEMPERAMENT: povaha bígla je milá, ale ostražitá bez prejavu agresivity alebo plachosti.

HLAVA A LEBKA: mohutná, v pomere k telu psa, u súk je útlejšia, bez zvrásnenej kože na čele. Lebka je mierne klenutá, primerane dlhá s nepatrným hrebeňom. Stop je dosť výrazný a rozdeľuje čo najpresnejšie časť hlavy medzi tylovým hrboľom a končekom nosa. Čelo je primerane široké. Papuľa nie je hranatá (ostro rezaná), jej okraje sú pomerne voľné. Nos je výrazný, čierny, u svetlejšie sfarbených jedincov je prípustná aj bledšia farba, nozdry sú široké.

OČI: tmavo hnedé alebo orieškové, primerane veľké, majú mierne mandľový tvar. Nie sú ani priveľmi hlboko vsadené ani vyčnievajúce. Podieľajú sa na atraktívnom vzhľade psa.

UŠI: dlhé, končeky zaoblené, jemná zamatová štruktúra, ak ich natiahneme, dosahujú do blízkosti konca nosa. Mali by voľne visieť v tesnej blízkosti líc.

PAPUĽA: čeľusť musí byť silná s bezchybným pravidelným a hlavne kompletným nožnicovým záhryzom, to znamená, že horné predné zúbky tesne prečnievajú nad spodné, zuby sú v čeľusti zoradené v jednej línii.

KRK: dostatočne dlhý na to, aby umožnil psovi bezproblémový prístup k stope na zemi. Je trochu oblý a vytvára jemný kožný lalok.

PREDNÉ KONČATINY: plecia sú položené avšak nie vsadené smerom dozadu. Predné nohy sú rovné, kolmé na spodnú líniu psa (brucho psa), pevné, zaoblené v zápästnom kĺbe. Smerom k labke sa nezužuje. Lakeť pevný, nesmie byť vytočený ani smerom dnu ani smerom von. Výška po lakeť zodpovedá asi polovici výšky psa v kohútiku.

TELO: vrchná línia je rovná, klesá smerom od hlavy k chvostu, hruď prechádza dole k lakťom. Rebrá sú dosť pružné a smerom dozadu sa mierne rozširujú. Krátke v spojoch ale dosť vyvážené. Bedrové stavce sú mohutné ale ohybné.

ZADNÉ KONČATINY: stehná sú dobre osvalené, podkolenia sú pevné (zvislo smerujúce dole) a navzájom rovnobežné.

LABKY: sú pevné, kompaktné, dobre zovreté, s pevným kostným základom, zospodu silne vystužené (vankúšiky). Nie tzv. zajačia laba. Nechty sú krátke.

CHVOST: silný, primeranej dĺžky, vysoko nasadený a veselo nesený. V žiadnom prípade nesmie byť zatočený nad chrbtom alebo od koreňa smerujúci dopredu. Veľmi dobre osrstený, najmä na spodnej strane.

BEH/POHYB: chrbát pri pohybe pevný, bez akýchkoľvek náznakov vlnenia. Krok je priestranný, dlhý a voľný, bez výrazného zdvihnutia labky do výšky. Pohyb vychádza z panvových končatín. Nesmie byť úzky – zbiehavý, prednými nohami nesmie “veslovať “ ani ich klásť cez seba.

SRSŤ: krátka, hustá, odolná voči každému počasiu.

FARBA: všetky prípustné farby plemena okrem pečeňovo hnedej. Konček chvosta je vždy biely.

VEĽKOSŤ: želateľná minimálna výška v kohútiku je 33 cm, želateľná maximálna výška v kohútiku je 40 cm.

NEDOSTATKY: všetky odchýlky od vyššie uvedených bodov by mali byť označené ako chyby, avšak mali by byť posudzované komplexne, to znamená s ohľadom na celkový vzhľad psa.